2022’de İnternetten Para Kazanma Yolları | 60+ Fikir

Bu yazıda internetten para kazanma yolları konusunda deneyebileceğiniz online yöntemleri sıralayacağım.


556
Share via
156 Paylaşım, 556 Beğeni

Bu yazıda internetten para kazanma yolları konusunda deneyebileceğiniz online yöntemleri sıralayacağım.

Sıraladığım internetten para kazanma yöntemleri ile zengin de olabilirsiniz, günlük para da kazanabilirsiniz. İster öğrenci olun, ister evden çalışın, isterseniz de gezerek para kazanmak isteyin. Yazı içerisinde yeteneğiniz dahilinde gerçekçi para kazanma fikirleri bulabilirsiniz.

İnternetten para kazanma yolları 2022

İnternetten para kazanma yolları ille ilgili hazırlamış olduğum listeyi sizlerle paylaşmadan önce bir konuya değinmek istiyorum. Google tarafından yapılan bir araştırmaya göre kullanıcılar 3 ayda 1 aynı konularda arama yapmaktadır. Bu durum online para kazanma ile ilgili de geçerlidir. Yıllardır halâ ne iş yapabilirim, internetten nasıl para kazanırım diye araştırma yapıyorsanız, henüz eyleme geçmemişsiniz demektir. Bunun en büyük nedeni ise, daha önce denemediğiniz fikirlerin size korkutucu gelmesidir.

Korkutucu gelen para kazanma yolları konusunda yalnız değilsiniz. Tüm insanların psikolojisi için geçerli bir durumdur. Bu psikolojiyi aşabilmek için para kazanmak için kararlı olmalısınız. Aşağıda 60+ adet  online para kazanma fikirleri mevcut. Bir tanesini seçip gerekli eğitimi almanız yeterli. Örneğin; logo yapmak için Photoshop bilmeniz gerekiyor. Ancak Photoshop bilmiyorsanız bile, öğrenmeniz maksimum 2 haftanızı alacaktır. Üstelik A’dan Z’ye tüm detaylarını kavramış olacaksınız. İnternetten para kazanma yolları listesinde yer alan bir çok fikirde bu durum geçerli. Yeter ki kendinizi eğitme ve eyleme geçme konusunda kararlı olun.

İnternetten Para Kazanma Yolları 2022

Yazımıza başlamadan önce internetten üzerinden kazanacağınız miktarın sizi geçindirme açısından oldukça önemli olduğundan bahsettik. Evet, internetten anket doldurarak da para kazanabilirsiniz. Ancak ne yaparsanız yapın, bu rakamın ayda 200 TL’yi geçmesi mümkün değil. Üstelik paranızı çekip çekemeyeceğiniz de meçhul.

Anket doldurma, reklam izle kazan, videodan para kazanma gibi gelip geçici para kazanma yöntemleri yerine, uzun vadeli fikirler hedeflemelisiniz. Hedeflemiş olduğunuz fikirler sayesinde uzun vadeli planlar yapabilir ve sadece bu işe konsantre olabilirsiniz. Bir çok kişinin yaptığı gibi kolay para kazanma ya da para katlama yöntemleri gibi hilelere düşmeyiniz. İnternetten para kazanma yolları arasında kendinize en uygun olan fikri seçerek bu yönde ilk adımı atınız.

1.Etsy ile Para Kazanma

Etsy'de Satış Yapmak

Etsy’de Satış Yapmak

İnternet üzerinden para kazanmak için son yıllarda Türkiye’de en çok yapılan iş fikirleri arasında yer alır. ETSY sitesi ile ikinci el, el yapımı ve zanaat ürünlerinin satışını yapabilirsiniz. El örgüsü bir lif ülkemizde 20-25 TL’ye alıcı bulurken, bu site üzerinde 20-40 dolar arasında kolaylıkla satılabilmektedir. Tabi rakamlar güzel olsa da, rekabetin yoğun olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle lif örüp satmak dışında, daha yaratıcı ürünlere odaklanarak para kazanmanız mümkün.

Örneğin; ahşaptan yapılmış olan kravat bu yönde en iyi örneklerden. Alternatifi olmayan bu ürün satıcısına 100 Bin Doların üzerinde kazandırmış durumda. Peki herkes bu işi yapabilir mi? İster ev hanımı, ister öğrenci, isterseniz de ek iş yapmak isteyen bir birey olun. Size en az % 200 kar marjı bırakacak bir ürün bulduğunuz sürece ETSY sitesi ile para kazanmanız mümkün. %200 kar marjı ise tamamen alınan komisyonlar, reklam giderleri, kargo ücreti ve ürün listeleme ücretleri ile ilgili. Düşük kar marjı ile çalışırsanız, giderleri düştüğünüz zaman size kalan bir şey olmayacaktır. Türkiye’de evde para kazanma yolları arasında en popüler yöntemdir. Başlamak için Youtube videolarını izleyebilirsiniz.

2.Amazon FBA

Amazon FBA

Amazon FBA

Mevcut bir ürünü belirli prosedürler çerçevesinden Amazon depolarına gönderirsiniz. Gönderilen bu ürünler Amazon tarafından sizin adınıza satılır. İster Türkiye’de isterseniz de Amerika’da ki Amazon üzerinden FBA yapmanız mümkün. Türkiye’de FBA ile bilgisayardan para kazanma fırsatı yakalayan binlerce girişimci mevcut. Peki siz bu işi yapabilir misiniz?

Öncelikle önemli olan kısmın sermaye olduğunu unutmayınız. 10 Bin Dolar sermayenin altında bu işe başlamak biraz tehlikeli. Bunun nedeni hem kargo maliyetlerinin yüksekliği hem de ürün çeşitlerinin zengin olması gerekliliğidir. Türkiye’de bu işe ilk başlayan bir girişimci cep telefonu kılıflarının üzerine Bitcoin resmi bastırıp, Amazon’dan %300 kâr ile 40.000 Dolarlık satış gerçekleştirmiştir. Tabi bu istisnalar sizin içinde geçerli olacak diye bir kural yok. 10 Bin Doların üzerinde bir sermaye ayırabilecekseniz, bu iş sizin için kazançlı olabilir.

3.Blog Yazarlığı Yapın

Blog Yazarlığı Yapmak

İnternet üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız, blog yazarlığı bu işin başlangıç adımı hatta merdivenin ilk basamağıdır. Bir web sitesi oluşturmak için Wix, WordPress ve Webflow gibi platformlardan yararlanabilirsiniz. Örneğin; okumuş olduğunuz bu blog WordPress üzerinde yapılmıştır. Bu tarz bir web sitesi açmak, Facebook hesabı yönetmek kadar kolay. Yapmanız gereken kendini için bir alan adı (Domain) belirlemek ve site için bazı masrafları gözden çıkarmak. Peki gelir nasıl elde edebilirsiniz?

Blog yazarak para kazanmak için öncelikle yazmış olduğunuz blog sitesini ziyaret eden kullanıcılar olmalıdır. Bunun için Google’da yapılan aramalara cevap olacak nitelikte en az 50 adet minimum 1000 kelimelik yazı oluşturmanızı öneririm. Ya da bu yazıları 100 kelimesi 2 TL’den olacak şekilde makale yazma sitelerinden satın alabilirsiniz. Belirli bir ziyaretçi kitlesine sahip olduğunuz zaman, Google Adsense platformuna yayıncı olmak istiyorum diye başvuruda bulunursunuz. Onay aldıktan sonra bu sitede olduğu gibi reklam yayınlayıp, tıklama başına ücret alarak gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

4.Makale Yaz Kazan

Makale Yazarlığı Yapmak

Makale Yazarlığı Yapmak

İnternetten para kazanmak istiyorum, makale yazarlığı yapmak en kolay atabileceğiniz adımdır. İyimakale.comicerik.net vb. gibi makale yazma sitelerine üye olarak 1 saatte para kazanmanız mümkün. Bu sitelerde makale ücretlendirmesi 100 kelime üzerinden yapılır. Her 100 kelimelik makale için size minimum  3 TL ödeme yapılır. Tabi bu 3 TL’nin %25’i site tarafından komisyon olarak kabul edilmektedir. Peki bu şekilde ne kadar kazanabilirsiniz?

Makale yazmak kompozisyon yazmakla aynıdır. Ancak başlangıç aşamasında okuması keyifli bir metin oluşturmakta zorlanabilirsiniz. Bu konuda emek harcarsanız güzel işler çıkarabilirsiniz. Günde 5 Bin kelime yani okumuş olduğunuz bu makale uzunluğunda bir yazı yazdığınızda 75 TL kazanırsınız. Bu para harcadığınız emeğe göre az görünebilir. Ancak yeterince iyiyseniz, kısa zamanda dergilerden ve internet sitelerinde daha yüksek işler için teklif alırsınız. Örneğin; 100 kelimesi 3 TL’ye makale yazan bir yazarın, şuan bir dergide 100 kelimesi 15 TL’den içerik ürettiğini biliyorum. Bayanlar için kolay para kazanma yolları arasında yer alır. Eğitim için harcayacağınız süre, diğer fikirlere göre daha kısadır.

5.Backlink Satışı

Backlink Satışı

Bir web sitesinde yazılmış olan yazı ya da içerik, başka bir web sitesi tarafından link ile gösteriliyorsa, buna backlink adı verilir. Yani patronoldum.com sitesi rakip bir sitesi ekşi sözlük üzerinde link şeklinde yazılırsa, o siteden backlink almış olurum. Bu alınmış olan backlink ise, web sitesinin Google arama sonuçlarında yükselmesini sağlar. Bu durum hem reklam gelirlerimi hem de günlük ziyaretçi sayımı arttırır.

Bir çok web sitesi sahibi -buna büyük siteler de dahil- Google’da üst sıralara çıkmak için backlink satın alınır. Bazı web sitesi sahibi de, gelir elde etmek için backlink satışı yapar. Tabi işlemler karşılıklı olarak yapılırken, arada aracılar da mevcuttur. Yani tüm backlink alım satım işlemi aradaki ajanslar aracılığıyla yapılır. Peki siz nasıl backlink satabilirsiniz?

R10.net gibi webmaster forumları üzerinde bireysel olarak backlink satışı yapan kişiler mevcut. Bu kişiler Medium.com, ekşi sözlük, Steemit.com, Facebook vb. gibi siteler üzerinden ücretsiz olarak link alıp satışını yapmaktadırlar. Yani herhangi bir siteye sahip olmadan. Sadece 10 dakika süren bu işlemlerin ücreti ise 50 TL’den başlamaktadır.

6.IVR İle Para Kazanma

IVR

IVR Yöntemi

İnternetten para kazanma yolları arasında bu yöntem ile ilgili fazla bir bilgi bulabileceğinizi zannetmiyorum. Çünkü usulüne uygun bir para kazanma yöntemi değil. Ancak aylık 2 Bin TL’nin üzerinde gelir elde edenler olduğu için yine de sizlere anlatmak istiyorum. IVR özel numaralara bağlı olan bir çağrı merkezi hizmetidir. Karşı taraf taraf arama yaptığından dakikası 12 TL / 24 TL’den başlayan fiyatlarla ücretlendirilir. Hatta TV’de geçmişte var olan yarışma programlarını örnek olarak gösterebilirim.

Bazı kişilerde bu işin pazarlamasını İnstagram üzerinde sohbet hesabı şeklinde yapmaktadırlar. Yani karşısındaki kişiye sohbet etmesi için IVR üzerinden tahsis etmiş olduğu numarayı verir. Dakikası 24 TL’den ücretlendirilen bu konuşmanın %90’lık ücreti sohbet eden kişiye kalır. Tabi burada siz sohbet etmek zorunda da değilsiniz. Daha düşük bir kazanç oranıyla, çağrı merkezlerine yönlendirme de yapabilirsiniz. Hızlı para kazanmak isteyenler için daha kolay bir yöntem diyebiliriz.

7.Upwork Üzerinden iş Almak

Upwork İle Para Kazanın

Dünya üzerinde internetten para kazanma yolları konusunda iştahlı olan tüm profesyonelleri bu site üzerinde görebilirsiniz. Herhangi bir konuda yeteneğiniz var ise, Upwork üzerinden profilinizi oluşturun. Ya da bir yeteneğiniz yok ise, dijital alanda kendinizi yetiştirebileceğiniz bir alana yönelin. Bu alanlar logo yapımı, makale yazımı, blog sitesi oluşturma, Wikipedia üzerinden backlink alma ya da üye ol kazan gibi seçenekler olabilir.

Kendinize yapmış olduğunuz yatırım sonrasında, bu site üzerinden saati 40 Dolar olan işler alabilir ya da aylık 1000$ üzerinde gelir elde edebilirsiniz. Udemy.com üzerinden Upwork ile ilgili eğitim veren bir çok video mevcut. Kısacası freelance olarak sizlere çalışma fırsatı sunulan bir web sitesidir. İngilizce bilmiyorsanız, Upwork ile internetten para kazanma seçeneğini eleyebilirsiniz.

8.Pazaryerlerinde Satış Yapmak

Pazaryerlerinde Satış Yapmak

Pazaryerlerinde Satış Yapmak

Trendyol.com başta olmak üzere Hepsiburada.com ve N11.com ile satış yapmak en popüler seçenek. Hatta internetten nasıl para kazanabilirim diye sorsanız, bir çok kişi size bu seçeneği gösterebilir. Toptan olarak satın alacağınız bir ürünü bu siteler üzerinden satarak para kazanabilirsiniz. Ancak günümüzde işin aslı böyle değildir.

Her firma bu siteler üzerinde kendi ürünlerini sattığı için, direk üreticiden almadığınız ya da kendiniz üretmediğiniz sürece, para kazanmanız imkansıza yakındır. Tabi üreticilerden ürün satın almak içinde yüklü bir üretim yapmanız gerekiyor. Bu nedenle kendi ürettiğiniz bir ürünü Trendyol üzerinden satarak anında para kazanmanız mümkün. Diğer türlü site komisyonu ve kargo ücretleri altında kar marjınızla birlikte ezilebilirsiniz. Tabi bunun rekabet kısmı da mevcut.

9.Affiliate Marketing ( Satış Ortaklığı )

Affiliate Marketing

Affiliate Marketing

Bir sitede satılan ürün ya da hizmeti link aracılığıyla önererek komisyon geliri elde edebilirsiniz. Ülkemizde bu yöntemler en çok gelir elde edilen site Trendyol.com sitesi diyebiliriz. Hatta bir dönem Danla Biliç tarafından Trendyol.com üzerinden Instagram’dan yapılan yönlendirmeler ile 6,5 Milyon TL aylık gelir elde ettiği açıklanmıştır. Tabi durum bir çok fenomende böyle. Peki siz bu yöntemle gelir elde edebilir misiniz?

Öncelikle affiliate marketing ile internetten para kazanmak için fenomen olmanız gerekmiyor. Ya da tek para kazanabileceğiniz firma Trendyol.com değil. Admitad.com, Reklam Action vb. gibi siteler üzerinden satış ortaklığı veren bir çok firma ile ortaklık anlaşması yapabilirsiniz. Bu siteler üzerinde Çiçek Sepeti, Lizay Pırlanta, Udemy.com gibi yüzlerce firma mevcut. Ek gelir elde etmek başlayabilir, başarınıza göre tam zamanlı iş olarak yapabilrsiniz.

10. Patreon ile Para Kazanma

Patreon

Patreon

Bazı sosyal medya içerik paylaşımcıları, Patreon.com üzerinden aboneleri sayesinde gelir elde etmektedirler. Örneğin; Twitter üzerinde düzenli olarak tarihi bilgiler paylaşan bir hesap sahibi, hikaye anlatımlarının devamını Patreon sitesi üzerinden bulabileceğinizi söyler. Tabi bunun için aylık 5 dolardan başlayan destekleme ücreti ödemeniz gerekir. Toplam 200 Bin kullanıcının bulunduğu Patreon üzerinden  gelir elde etmek için sizde uzman olduğunuz bir konuda içerik üretip pazarlamasını yapabilirsiniz.

Özellikle bağımsız gazeteciler ve içerik üreticiler için ana gelir kaynağı olan bu siteden para kazanmak için öncelikle bir hedef kitlesi oluşturmanız gerekiyor. Hangi alanda paylaşım yapacaksanız, takipçileriniz o alanda uzman olduğunuzdan emin olmalı. ABD’li ya da İngiliz olup 2000 destekçiye sahip hesaplar varken, Türkiye’den 200 destekçiye sahip hesaplar görebilirsiniz. (1000$ gelir)

11.Yorum Satış Hizmeti

Yorum Satış Hizmeti

Yorum Satış Hizmeti

Bir hizmet ya da ürün satın alacağımız zaman öncelikle yorumlara bakarız. Daha önce satın almış olanların deneyimleri nasıl diye. Tabi bu durum en çok Google yorumlar üzerinden yapılan incelemelerde geçerlidir. Bir mekana ya da hizmet verenin yanına gitmeden önce Google’dan hakkında nasıl yorumlar yapıldığını inceleriz. Tabi bu durum bir çok işletmeci tarafından kendi lehine olacak şekilde kullanılır. Yani dışarıdan hazır bir şekilde yorum satın alınır.

İnternet üzerinden para yolları arasında bu sektörde para kazanan binlerce kişi mevcut. Öncelikle para kazanmak için ne yapmalıyım diyorsanız,  en az 20 hesap açmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Bu hesapların farklı cihazlar üzerinde bulunması şart. Yani ciddi yatırım isteyen bir iş. Diğer bir seçenek ise tanesi 1 TL’den yorum hizmeti satan görev yap kazan siteleri mevcut. Sizler bu sitelerden toptan yorum hizmeti satın alıp, diş doktoruna, oto tamircisine ya da bir kafeye yorum hizmeti satabilirsiniz. Gerçek kullanıcılara ait yorumları fiyatı ise rehberlik seviyesine göre 20 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

12.Link Kısalt Para Kazan

Link Kısaltarak Para Kazanma

Link Kısaltarak Para Kazanma

Bu yazının linki adres çubuğunda gördüğünüz üzere 66 karakterdir. Herhangi bir yerde paylaştığınız zaman bu uzun karakter kötü bir görüntü yaratabilir. Özellikle Twitter üzerinde yazacağınız yazının sınırlanmasına da neden olabilir. Bu gibi durumlarda bitly.com gibi siteler üzerinden var olan uzun linki kısaltabilirsiniz. Tabi bunun yanında linke tıkladığınız zaman çıkan reklamlar ile bedava para kazanmanız da mümkün. Peki bu şekilde ne kadar para kazanabilirsiniz?

Eğer bir web siteniz ve 100 Binin üzerinde takipçi kitleniz yoksa, yapılacak bir iş değil diyebilirim. Zira link kısaltma yöntemi ile ne kadar çok çalışsanız da aylık 500 TL’nin üzerinde kazanmanız pek mümkün olmuyor. Link kısaltarak para kazanmak yerine daha aktif ve düzenli olarak gelir elde edebileceğiniz bir iş yapmanızı önerebilirim. Bu yazıda yer alan internetten para kazanma yolları noktasında aylık en az 10 bin TL gelir elde edebileceğiniz bir çok iş fikri mevcut.

13.Kripto Vadeli İşlemlerle Para Kazanın

Kripto Para Alım Satımı Yapmak

Kripto Para Alım Satımı Yapmak

Mevcut paranızın 100 katına kadar işlem yapabileceğiniz forex piyasasına daha önce duymuş olabileceğinizi düşünüyorum. Artık kripto paralar ile mevcut paranızın 100 katına kadar işlem yapmanız mümkün. Örneğin; cebinizde 100 TL para varsa, bu 100 TL’yi 10 Bin TL gibi kullanıp, alım satım yapabilirsiniz. Yeni üyelik alımlarını açmış olan Binance Borsası tüm bu işlemleri yapabileceğiniz en çok kullanıcıya sahip platformdur.

Binance platformuna üye olduğunuz zaman karşınıza mini eğitim videosu çıkacaktır. Tabi bunun dışında Youtube üzerinden bu konuda eğitim alabileceğiniz bir çok video mevcut. Eğer sabırlı olur ve kendinizi eğitmeye öncelik verirseniz, günlük sadece 1 saat ayırarak 100 TL – 500 TL arasında gelir elde edebilirsiniz. Tabi daha fazlası da mümkün. Ancak risk oranı da yüksek. Bir çok kişi illegal para kazanma yolları arasında zannetse de, yapılan işlemler tamamen yasaldır.

14.Twitter Retweet Hizmeti

Twitter Retweet Hizmeti

Twitter Retweet Hizmeti

Eğer aktif bir Twitter kullanıcısıysanız, anlamsız etiketlerin trend olduklarını görebilirsiniz. Hatta trend başlıklar kısmından evlenme teklifi edenler bile var. Bu kişiler trend olmak için retweet hizmeti veren ajanslardan bu hizmeti satın alırlar. Özellikle siyasi hesaplar bu tarz satın alma işlemi gerçekleştirmektedir. Tabi ajansların yaptığı fenomen hesaplar ile satın almak isteyenler arasında köprü olmak. Ajans demem ise bu işin gözünüzde büyümesine neden olmasın. Zira bir çok ajans evde bireysel olarak çalışan kişilerden oluşmaktadır.

Retweet hizmeti vermek için ajanslarla aracılık hizmeti karşılığında çalışabilir ya da bot olarak bu hizmeti veren sitelerden bayilik alabilirsiniz. Bireysel pazarlama yeteneğinize göre bu hizmeti gerçekleştirerek günlük 1000 TL üzerinde gelir elde etmeniz mümkün. Ajansları bulmak için R10 sitesinin sosyal medya hizmetleri kısmını inceleyebilirsiniz.

15.Adwords Reklam Hizmeti Vermek

Adwords Reklam Danışmanlığı

Adwords Reklam Danışmanlığı

Google üzerinden hizmet vermek için ya reklam vermelisiniz ya da web siteniz ile üst sıralara çıkmalısınız. Büyük sitelerin varlığı nedeniyle üst sıralara çıkmak reklam vermek dışında mümkün değil. Reklam vermek için de Google Ads platformunu kullanmanız gerekir. Bu platformda reklam verip, reklam sayfasında üst sıralara uygun maliyetlerle çıkmak bilgi ve eğitim gerektirir.

Sadece 1 aylık eğitim ve kendinizi geliştirme ile Google Adwords uzmanı olmanız mümkün. Zira bu konuda hem Youtube hem de Google Akademi üzerinde öğrenebileceğiniz bir çok video mevcut. Adwords uzmanları ise reklam verilen tutar üzerinden komisyon alarak işlem yapmaktadır. Örneğin; bir butik sitesi aylık 5000 TL’lik reklam veriyorsa, bu reklam tutarının %10’luk kısmı hizmet veren tarafından alınmaktadır.

16.Stok Fotoğrafçılığı Yapmak

Stok Fotoğrafçılığı

Stok Fotoğrafçılığı

Bir çok web sitesi, gazete, dergi ve afişlerde kullanılan görseller hazır fotoğraf sitelerinden satın alınır. Satın alınan bu fotoğraflar için kullanım türüne göre ödeme yapılır. Buna telif hakkı diyebiliriz. Stok fotoğrafçılığı son yıllarda en popüler para kazanma yolları arasındadır. Çekmiş olduğunuz fotoğrafları Shutterstock.comAdobe Stock gibi sitelere yükleyerek satılmasını bekleyebilirsiniz. Tek bir fotoğraf satışından 1 $ kazanabileceğiniz gibi 100 $ kazanmanız da mümkün. Bu tamamen kullanım alanına göre değişir.

Peki cep telefonu ile fotoğraf çekip satmak mümkün mü? Bazı web sitelerinde bu tarz umutlar verildiğini görüyorum. Ancak bu işe gerçekçi olarak bakmak gerekir. Dünyanın bir çok ülkesinde profesyonel olarak fotoğraf çeken rakiplerinizin olduğunu düşünün. Bu rakiplerinizin arasından sıyrılmak için siz de profesyonel çekimler yapmalısınız. Elinizde Iphone 13 ya da Galaxy S21 gibi telefonlar olsa, belki düzenleme yaparak bu işi yapabilirsiniz. Ancak aylık 500 Dolar ve üzerinde gelir elde etmek istiyorsanız, mutlaka bir fotoğraf makineniz ve düzenleme yapabileceğiniz bilgisayarınız olmalı.

17.Instagram Takipçi Satma

Instagram Takipçi Satma

Instagram Takipçi Satma

Üst başlıklardan birinde, çekiliş organizasyonu yaparak nasıl instagram takipçisi kazanabileceğinizden bahsettin. Takipçi satma konusun ise tamamen bot takipçilerle yapılan bir işlemdir. Sektörün kar marjı ise %1000’in üzerindedir. Şimdi Google üzerinde Instagram takipçisi satın al diye bir arama yapın. Karşınıza 1000 takipçi 25 TL gibi reklamlar ve fiyat seçenekleri çıkacaktır. Genellikle piyasa ortalaması bu fiyatlar üzerinden yürümektedir. Peki bu 1000 takipçinin ne kadar maliyeti mevcut?

Şimdi sizden ikinci bir aramayı yapmanızı istiyorum. ”Sosyam Medya Bayilik Paneli” diye bir arama yapın. Çıkan herhangi bir siteye ücretsiz bir şekilde üye olun. Üst menülerden birinde takipçi ücretleriyle karşılaşacaksınız. Bu ücretlere tıklayın ve gerçek toptan alım yapacağınız fiyatları inceleyin.  Bu tarz sitelerde 1000 Takipçi fiyatı 2 TL, 3 TL gibi komik rakamlardan başlamaktadır. Yani 25 TL’ye satmış olduğunuz bir hizmeti 3 TL’den satın alıp göndereceksiniz. Müşterileri ise Instagram DM ya da mail pazarlama yöntemi ile bulabilirsiniz. Çok para kazanma yolları nedir diyorsanız, bu yöntemi sizlere önerebilirim.

18.Dropshipping Yapmak

Dropshipping ile Para Kazanma

Dropshipping ile Para Kazanma

Dropshipping ile internetten para kazanma yöntemini mutlaka duymuş olduğunuzu düşünüyorum. Zira bu konuda eğitim veren bir çok kişi düzenli olarak reklam yapmaktadır. Peki bu iş para kazandırır mı? Nasıl yaptığınıza bağlı olarak hem evet, hem de hayır diyebilirim. Öncelikle bilmeyenler için dropshipping nedir, onu açıklayalım.

Bir üretici de ya da ürün satıcısında bulunan ürünlerin, üzerine belirli oranda kar konulmasıyla farklı sitelerde satılmasına dropshipping denir. Örneğin; İstoç’ta bir toptancının web sitesinde ki ürünleri Trendyol.com’da listeliyorsanız ve ürün satıldıkça toptancı sizin adınıza kargoluyorsa Dropshipping yapmış oluyorsunuz.

Dünyada en yaygın olarak yapılan stoksuz satış yöntemi, Alibaba.com üzerinden alınan ürünlerin Amazon.com, Ebay.com ve Shopify.com gibi siteler  üzerinde satılmasıyla gerçekleştirilir. Satılacak bu ürünlerin üzerinde kendi markanız olduğu sürece herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ancak kendinize ait olmayan markaları, farklı bir kişi adına gönderirseniz hesabınız “suspend” olabilir yani askıya alınabilir.

Diğer yaygın yöntem ise Amazon Amerika üzerinden uygun fiyata alınan ürünün, Amazon Kanada üzerinden satılmasıyla gerçekleştirilir. Gerekli aksiyonlar alınmadığı sürece, hesabınız %99 oranında askıya alınır. Bu konuda bazı entegrasyon firmalarını kullanarak %100 başarıyı yakalayabilirsiniz.

19.Instagram’dan Ürün Satmak

Instagram ile Ürün Satmak

Instagram ile Ürün Satmak

Sosyal medyadan para kazanmak istiyorsanız, İnstagram en hızlı başlangıç yapabileceğiniz platform. Zira Türkiye’de bir çok satıcı Instagram üzerinden ticaret yaparak gelir elde etmektedir. Hatta bu satıcıların satışlarının büyük bir bölümü Instagram üzerinden gelmektedir. Tabi bu kadar avantajlı bir uygulama olmasıyla birlikte rekabetin de yoğun olduğu bir gerçek. Aklınıza hangi ürün gelirse gelsin, mutlaka farklı bir satıcını bu işi yaptığını görebilirsiniz. Peki bu rekabete rağmen, Instagram üzerinden satış yapmak mantıklı mı?

Butik gibi bir çok ürün bedeninin bulunması gerektiği ürünler satmak Instagram’da dezavantaj sağlar. Zira büyük markalar ve büyük hesaplar ile rekabet etmeniz oldukça zor. Buna ayakkabı, parfüm vb. gibi ürünlerin satıldığı hesaplar da dahil. Başarılı olabilmek için daha niş ürünler oluşturmalısınız. Ayrıca tüketici bu ürünü sizden başka bir yerde bulamamalı. Genellikle bu ürünler organik, el yapımı ve sanatsal üretimlerdir.

Örneğin; bulunduğu yöreye ait fıstık, baklava, salça gibi ürünler satan bir hesabın günlük 500 kargo çıktığını biliyorum. Bu ürünler Antep üzerinden bir çok eve kargolanıyor. Yöresel ürünler olduğu için aynı kaliteyi markette bulmak zor. Ya da Tekirdağ’da sucuk üretimi yapılan bir fabrikadan alınan sucukları, Instagram’da kendi markasıyla pazarlayan tanıdıklarım da mevcut. Instagram’dan ürün satarak internetten para kazanmak istiyorsanız, önce takipçi sayınızı arttırmalısınız.

20.Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı

Bir firmanın hem mevcut işlerini yapması, hem de sosyal medya hesaplarını yönetmesi mümkün değildir diyebiliriz. Zira Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest gibi hesapların yönetimi hem profesyonellik hem de zaman ister. Bu nedenle firmalar sosyal medya danışmanlık şirketleri ile anlaşma yaparlar. Daha küçük işletmeler ise bireysel olarak çalışan sosyal medya uzmanları ile çalışır.

Eğer sosyal medya ile aranız iyiyse ya da bu işi yapmak istiyorum diyorsanız, önünüzde büyük bir fırsatın olduğunu bilmelisiniz. Zira sadece  Instagram danışmanlığı yapsanız bile, tek bir firmadan 2 Bin TL gibi bir ücret almanız mümkün. Tabi bu işe nasıl başlayabileceğiniz oldukça önemli.

Öncelikle Photoshop, After Effect, Illustrator vb. gibi düzenleme programlarını bilmeniz gerekiyor. Bu programları öğrenmek için 3 aylık eğitim kampına girmeniz yeterli. Ardından internet üzerinden 30 TL ile 100 TL arasında değişen sosyal medya danışmanlığı eğitimi alıp, kendi yeteneğinizi taçlandırabilirsiniz. Müşteri bulmak için ise, öncelikle kendinize bir Instagram hesabı açıp, tek tek firmalar ile iletişime geçebilirsiniz. Instagram üzerinden reklam vermek ise, daha hızlı dönüşüm almanızı sağlayacaktır.

21.Twitch İle İnternetten Para Kazanma

Twich Yayıncılık

Twich Yayıncılık

Twitch ilk çıktığı zamanlarda genellikle oyun oynayanlar tarafından video yayıncılığı yapılan bir platformdu. Bu platform üzerinden bir fenomenin videolarını izlemek istiyorsanız, aylık abonelik ücreti ödemeniz gerekir. Her fenomenin talep ettiği abonelik ücreti farklı olabilir. Oyun alanında zamanla diğer yayıncılık alanlarına da kaymaya başlamıştır. Öyle ki bir çok kişi kendi alanında yayın yapıp, aboneleri üzerinden gelir elde etmiştir.

Tabi E-spor, Müzik ve Oyunların etkisi hala Twitch üzerinden çok fazla. Sizde oyunlara karşı ilgiliyseniz, Twitch internetten para kazanmak için ideal bir platform. İngilizce yayın yapabilirseniz, hayran kitlenizi arttırmak çok kolay olacaktır. Zira Türkiye’de istemiş olduğunuz yayıncılık ücreti, kullanıcılara yüksek gelirken, bu ücret yurtdışı kullanıcılarına neredeyse bedava gelmektedir. Günümüzde öğrenciler için en popüler para kazanma yolları arasında yer alır. 15 ya da 16 yaşında olup, Twitch üzerinden para kazanan binlerce kişi görebilirsiniz.

22.E-Ticaret Sitesi Açmak

E-Ticaret Sitesi Açmak

E-Ticaret Sitesi Açmak

İnternetten kredi kartıyla, herhangi bir pazaryerine komisyon vermeden ürün satmak istiyorsanız, E-ticaret ile para kazanmak en mantıklı seçenektir. Zira Trendyol.com, Hepsiburada.com ve N11 gibi sitelerde, komisyon oranları %30’lara kadar çıkabilmektedir. Haliyle bu durum, kazancınızın büyük bir kısmının bu sitelere gitmesine neden olur. Eğer komisyon vermeden, kredi kartı ile satış yapabileceğiniz bir siteniz olsun istiyorsanız, Ticimax, İdeasoft, Softtr ve Tsoft gibi hazır e-ticaret sitesi yapan firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

Tabi e-ticaret yaparak para kazanmak istiyorsanız, satacağınız ürün çok önemli. Elektronik ürünlerde tüketicilerin büyük bir bölümü, bağımsız olarak çalışan e-ticaret sitelerine güvenmemektedir. Bunun nedeni büyük pazaryerlerinde olduğu gibi, iade şansının zor olmasıdır. Ancak giyim ürünü, yiyecek ve hediyelik tarzı ürünler satacaksanız, şansınız daha yüksek olacaktır. E-ticaret internetten para kazanma yolları arasında en çok talep göreni iken, diğer yöntemlere göre daha zordur. Bu sektörde sermayesiz bir şekilde para kazanmak çok zordur diyebiliriz.

3.Instagram Çekiliş Organizatörlüğü

Instagram Çekiliş Organizatörlüğü

Instagram Para Kazan

Instagram üzerinden takipçi arttırmak için bir kaç seçenek mevcut. Çekiliş düzenleyip, kazananlara ödül vererek yapılan takipçi kazanma işlemi de bunlardan birisidir. Büyük hayran kitlesine sahip olan hesaplar, belirli firma hesaplarının takip edilmesi karşılığında kullanıcılara çekiliş hakkı tanır. Çağrı Taner, Şükran Kaymak, Enes Batur, Cezmi Kalorifer ve Danla Biliç gibi fenomenlerin bu tarz çekilişler düzenlediğini şahit olabilirsiniz. Tabi çekilişlerin asıl düzenleyicisi bu hesapların sahipleri değildir. Arada organizatörler mevcut.

Takipçi sayısını arttırmak isteyen hesaplar ile fenomen hesaplar arasındaki bu iş birliğini çekiliş organizatörleri yürütür. Bu organizatörler Milli Piyango İdaresinden almış olduğu izinle bu işi yürütmek zorundadır. Bir çok kişi herhangi bir izin almanın organizasyon düzenlese de, ileride vergi müfettişleriyle sorun yaşayacakları aşikar. Sizde sermayesiz bir şekilde internetten para kazanma yolları arıyorsanız, çekilişi organizatörlüğü yapmak size 10.000 TL’nin üzerinde para kazandırabilir.

24.Udemy ile Eğitim Videosu Çekin

Udemy Eğitim Videoları

Udemy Eğitim Videoları

Bilginiz olduğunuz bir konuda eğitim videosu çekerek Udemy.com üzerinde yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Genellikle bilişim üzerine eğitimler ve dil öğrenme üzerine çekilen videolar bu sitede yüksek kullanıcı kitlesine sahiptir. Tabi sizin bilişim üzerine eğitim videoları çekmeniz gerekmiyor. Sadece ”Kendini tanımak” isimli 1 saatlik videonun bile 250 kişi tarafından satın alındığını görebilirsiniz. Bu konuda yapmanız gereken kullanıcıların ihtiyaçlarına hitap etmek.

Örneğin; Udemy üzerinden yemek nasıl yapılır tarzı videoar Türkçe olarak oldukça az. Ancak İngilizce tarafından ”en iyi hamburger nasıl yapılır” gibi videoları 5000 üzerinde öğrenciye sahip olduğunu görebilirsiniz. 5000 öğrenciye sahip olan bir videonun ise en az 1 Milyon TL kazandırabileceğini unutmayınız. Tabi bu iş ile para kazanmak için de video çekmeyi ve düzenlemeyi bilmelisiniz.

25.E-Kitap Yazın

E-Kitap Yazmak

E-Kitap Yazmak

Bir üst başlıkta video eğitimler ile para kazanabileceğinizden bahsettim. E-kitaplarda aynı şekilde büyük bir okuyucu kitlesine sahiptir. Tabi bu konuda kitap yazmak için, bir konuda öğreticiliğiniz olması gerekir. Örneğin; makale nasıl yazılır tarzında bir e-kitap oluşturup, bunu Instagram üzerinden satarak gelir oluşturabilirsiniz. Türkiye’de bu tarz kitaplar forum sitelerinde, bireysel sitelerde ve books.google.com üzerinde satılmaktadır.

Ancak İngilizce bir e-kitap oluşturabilirseniz, elde ettiğiniz gelir 10 kat daha yüksek olacaktır. Gumroad bu konuda öncü olacak bir sitedir. İngilizce bilmiyorum diyorsanız, Türkçe yazmış olduğunuz bir kitabı İngilizce diline çevirterek satabilirsiniz. Örneğin; renklerin psikolojisi diye bir kitabın, Gumroad üzerinde 15 Dolardan 1000 adetin üzerinde satıldığını görebilirsiniz. Üstelik kitap sadece 15 sayfa.

26.Youtube Videoları Çekin

Youtube Videoları Çekmek

Youtube Videoları Çekmek

En iyi para kazanma yolları arasında yer alır. Ancak para kazanmak için ciddi bir yatırım yapmanız gerekiyor. En azından mini bir prodüksiyon şirketi kurmalısınız. Kamera, Mikrofon, Işık vb. gibi maliyetleriniz olacak. Tabi bunları almadan da sadece ekran görüntüleri çekerek de Youtube videoları çekebilirsiniz. Ancak bu şekilde ekran videoları ile ilerleme seçeneğiniz oldukça düşük. Zira kaliteli bir mikrofon yardımıyla okuyucularınıza sesinizi duyurmalısınız. Peki Youtube ile başlangıç nasıl yapılır?

İnternet üzerinde satılan başlangıç kitleri ile en azından öğrenme amaçlı bu işe girebilirsiniz. Ortalama olarak 10 Bin TL’den başlayan fiyatlarla mini stüdyo kurmanız mümkün. Tabi çekeceğiniz videolara göre bu rakam değişecektir. Para kazanmak için ise hem sponsorluk alabilirsiniz, hem Adsense yayıncı ortağı olabilirsiniz. Bu rakamın ne kadar olacağını öğrenmek için Youtube kazanç hesaplama başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

27.Tanıtım Yazıları Satmak

Tanıtım Yazısı Satışı

Tanıtım Yazısı Satışı

5. Alt başlıkta yer alan Backlink satışıyla benzer bir para kazanma yöntemidir. Ancak tek farkı; backlink ile birlikte hazırlanacak olan yazının oluşturulmasıdır. Yani bir hizmet ile ilgili backlik satıyorsanız, satacağınız linki göstermek için bir tanıtım yazısı yazmalısınız. Örneğin; bir otel için tanıtım yazısı gerekebilir. Bu yazıda otelin özelliklerinden tutun da, vermiş oldukları hizmet profesyonel bir şekilde anlatılır. Profesyonel bir şekilde yazılan yazılar ise 100 kelimesi 15 TL ile 30 TL arasında ücretlendirilir.

28.Pinterest İle Para Kazanın

Pinterest ile Para Kazanma

Pinterest ile Para Kazanma

İnternetten para kazanma yolları arasında belki sizi en hızlı sonuca götürecek olan fikirdir diyebilirim. Zira Pinterest üzerinden paylaşılan görseller çok hızlı bir şekilde kullanıcılarla etkileşime geçebilmektedir. Peki paylaşılan fotoğraflar ile ne yapılabilir? Eğer bir web siteniz var ise kullanıcı çekebilir ya da affiliate marketing gibi programlara üye olabilirsiniz. Örneğin; Etsy.com üzerinden satış yapan bir çok girişimci, ürünlerini Pinterest üzerinde paylaşarak daha fazla ziyaretçi çekmektedir.

Pinterest üzerinden para kazanmak için öncelikle gelir yöntemini belirlemelisiniz. Bu yöntem affiliate marketing, trafik çekme ya da kendi ürünlerinizi satma olabilir. Sonrasında ise sürekli görsel paylaşarak kitlenizi arttırmaya çalışmalısınız. Evde oturarak para kazanabileceğiniz bir yöntemdir. Ancak biraz sabırlı olmanız bu sektörde ilerlemenizi sağlayacaktır.

29.Tiktok İzlenme ve Takipçi Satma

Tiktok İle Para Kazanma

Tiktok İle Para Kazanma

Tiktok herkesin hayatında bir parça var. Öyle ki Türkiye’deki kullanıcı sayısı bir çok ülkenin önünde. Eğer Tiktok kullanıyorsanız, internetten yapılabilecek işler hakkında araştırma yapmanıza gerek yok. Bu platform biçilmiş bir kaftan. Zira bir aylık kazancı 100 Bin TL’nin üzerinde olan binlerce fenomen var. Bu fenomenler sponsorluk, hediye bozdurma vb. gibi etkinlikler para kazanmaktadır. Eğer Tiktok üzerinden sizde para kazanmak istiyorsanız, ya takipçi satabilir ya da kitle edinerek hediyelerle gelir elde edebilirsiniz.

30.Telegram Kanalı Kurmak

Telegram ile Para kazanma

Telegram ile Para kazanma

Whatsapp’ın gizlilik ihlali sözleşmesi sonrası bir çok kullanıcı Telegram’a geçiş yaptı. Tabi Telegram Whatsapp alternatifi olmaktan ziyade, daha geniş özelliklere sahiptir. Örneğin; bir grup içerisinde 5000 üyenin olduğunu görebilirsiniz. Kullanıcılar bu gruplara yapılan paylaşımlara hitaben katılmaktadır. Grup sahipleri ise yaptıkları sponsorlu paylaşımlar ile gelir elde etmektedir. Sizde Telegram ile internetten para kazanmak istiyorsanız, yapmanız gereken niş bir alan seçmek olacaktır. Örneğin; yurtdışına yerleşme platformu gibi.

31.Kripto Para Alım Satım Yapmak

Kripto Para Alım Satımı Yapmak

Kripto Para Alım Satımı Yapmak

Pandemi sonrasında, ABD tarafından 8 trilyon dolar basılmasıyla birlikte Emtia fiyatlarında büyük bir artış yaşanmıştır. Tabi para bolluğunun olması ile birlikte Bitcoin ve diğer dijital para birimleri de bu artıştan nasibini aldı. Bazı dijital para birimlerinde günlük yaşanan yükselişler %40-60 arasında değişmektedir. Eğer düşüş ve alış noktalarını belirleyebilirseniz, sizde kripto para ticareti yaparak para kazanabilirsiniz. Ancak en büyük sorun, ticaret yapanların disiplinli bir şekilde alım satım işlemi gerçekleştirmemesi.

Eğer alım satım yapacaksanız, mutlaka ne kadar kar ettiğiniz zaman satış yapacağını belirlemelisiniz. Buna mantıklı portföy teorisi denir. Tabi bununla birlikte bir stratejinizin olması gerekiyor. Yani nasıl hareket edeceğiniz alım satım yapmadan önce belirlenmiş olmalı. Bu sayede yükseliş ve düşüşlerde panik satışları yaparak zarar etmemiş olursunuz.

32.Site Alım Satımı Yapmak

Web Sitesi Alım Satımı Yapmak

Web Sitesi Alım Satımı Yapmak

Dünya üzerinden web sitesi alım satımının yapıldığı en iyi platformu Flippa.com sitesidir. Bir çok girişimci bu site üzerinden alım satım yaparak gelir elde etmektedir. Tabi tek seçenek Flippa değil. Türkiye’de yerli siteleri alıp satabileceğiniz R10 sitesi mevcut. Ancak bu işi yapacaksanız, web siteleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Zira 5 Bin TL’ye satın aldığı siteyi, 1 ay içerisinde 15 Bin TL’ye satan bir çok kişi mevcut. Sizde bu şekilde para kazanmak istiyorsanız, bir web sitesi nasıl yükseltilir ve geliri nasıl arttırılır bilmeniz gerekiyor.

İnternetten para kazanmak için bir çok fikirde olduğu gibi hem sermaye hem de bilgiye ihtiyacınız var. Bir web sitesinin nasıl yapılacağını öğrenmek için sadece 2 aylık bir eğitim sürecinden geçmeniz yeterli. Bunun için ISMEK kurslarına başvuruda bulunabilir ya da online kurslar alabilirsiniz.

33.Domain Ticareti

Domain Ticareti Yapmak

Domain Ticareti Yapmak

Güzel bir alan adı bulduğunuz zaman domains.google adresinden sorgulayıp, satın alabilirsiniz. Bu işten büyük paralar kazanmak istiyorsanız, öncelikle şansa ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Örneğin; yıllar önce Apple şirketi icloud.com alan adına, bireysel bir kullanıcıya 500 Bin Dolar ödeyerek satın aldı. Bu tarz bir çok örnek mevcut.

Son günlerde ise Türkiye’nin yerli otomobili olan TOGG markasına ait domainin başka birisinde olmasıyla başladık. Henüz bir anlaşma sağlanmamış olsa da, Türkiye tarafından büyük bir miktar ödeme yapılarak, domain satın alınma yoluna gidecek. Sizde aklınıza gelen markalık isimleri yukarıda vermiş olduğum adres üzerinden sorgulayarak satın alabilirsiniz.

34.SEO Danışmanlığı

Seo Danışmanlığı Yapmak

Seo Danışmanlığı Yapmak

Dijital pazarlama alanında yer alan SEO’nun açılımı Search Engine Optimization olarak yazılır. Yani arama motoru optimizasyonudur. Bir web sitesinin üst sıralarda yer alması için SEO çalışması yapılması gerekir. Bu çalışmaları yapan kişiler, Google sıralaması için 200 kriter şartını yerine getirir. Bu danışmanlık işini yapan kişiler ise, site ve çalışma başına aylık 1000 TL’den başlayan ödemeler alır.

Peki bu şekilde, internetten sermayesiz para kazanmak kolay mı? Emin olun en çok deneyim isteyen işlerden birisi SEO danışmanlığıdır. 5 yıllık bir tecrübeniz olsa dahi, kendinizi sürekli yenilemeniz ve güncellemeniz gerekir. Zira Google tarafından sürekli güncellemeler yaşanmaktadır. Ayrıca HTML, CSS, Java gibi temel geliştirme dillerini öğrenmeniz gerekiyor. Eğer kendinize uzun vadeli bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız, SEO danışmanlığı internetten en çok para kazanabileceğiniz işler arasında yer alır.

35.Anket Siteleri İle Para Kazanma

Anket Doldurarak Para Kazanma

Anket Doldurarak Para Kazanma

Yazının ilk başlarından anket doldurarak para kazanmayla ilgili düşüncelerimden sizlere bahsettim. Evet, anket doldurarak Türkiye’de aylık 200 TL bile zor kazanırsınız. Amerika’da yaşayan birisi olsaydınız, belki bu konuda şansınız olurdu. Ancak Türkiye üzerinden bu işleri yapmak hem zor hem de kalıcı gelir sağlamaz. Yani anket doldurmak yerine, kendinizi sürekli geliştirebileceğiniz bir iş modeli seçmeniz daha mantıklı olacaktır. Ancak yine de nasıl para kazanabilirim diye merak ediyorsanız, anket doldurarak para kazanma başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

36.Görev Yap Para Kazan

Görev Yaparak Para Kazanmak

Görev Yaparak Para Kazanmak

Yorum yaparak para kazanma, video izleme, sanal para kazanma, anket doldurma gibi tüm işlemlerin tek bir site üzerinde yapıldığı, para kazanma yöntemidir. Görev sitelerine telefon onayı ile üye olursunuz. Üyelik ardından, site yöneticileri tarafından sizlere görev gönderilir. Bu görevler bir firmaya yorum yapma, Youtube videosu izleme, Instagram hesabı takip etme gibi olabilir. Her görev için verilecek olan ücretler farklıdır. Sizler bu görevleri yaptıkça, hesabınızda para birikmeye başlar. Peki para kazanılabilir mi?

Bu tarz işleri yapanların neredeyse %90’ı dolandırıcıdır diyebilirim. Sizlere 20 TL baremine ulaştığınız zaman para çekimi yapabileceğiniz söylenir. Ancak 19 TL’ye geldikten sonra, size görev gönderilmez. Bu durumda sizde hiç bir zaman 20 TL hak ettiğiniz parayı çekemezsiniz. Bu tarz sorunlar yaşanmaması için mutlaka, güvenilir sitelerle çalışmalısınız. İnternetten para kazanma yolları noktasında en az kazanç vadeden sistem olduğunu söyleyebilirim.

37.Logo Tasarlayarak Para Kazanmak

Logo Tasarımı Yapmak

Logo Tasarımı Yapmak

Photoshop programını öğrenmek ve tasarım yapmak en fazla 1 aylık bir sürenizi alacaktır. Yani 1 ay içerisinde kolaylıkla Photoshop programını öğrenebilirsiniz. Ardından ise, farklı logo tasarımları yapmaya başlayabilirsiniz. Tabi tek seçeneğiniz Photoshop değil. Canva sitesinde yer alan hazır logolar ile de tasarım yapabilirsiniz. Peki logo siparişi nereden alacaksınız?

Bionluk.com, Sadeceon.com, R10.net ve Upwork.com gibi siteler üzerinden sipariş alabilirsiniz. Almış olduğunuz siparişlerin beğenilmemesi durumunda revize etme hakkı vererek, daha hızlı iş almanız mümkün olacaktır. Başlangıç seviyesinde yer alan bu işi ilerletmek için ADOBE grafik programlarının tamamını öğrenmelisiniz.

38.Online Mezat Düzenleyin

Canlı Mezat Yapmak

Canlı Mezat Yapmak

Son yıllarda Facebook üzerinden yapılan canlı mezatların sayısı artış durumda. İlginç bir şekilde bu mezatlara olan talep de bir o kadar fazla. Tesbih, antika, hediyelik vb. ürünler satanları görebilirsiniz. Bu işi yaparak aylık 20 Bin TL’nin üzerinden gelir elde edenler mevcut. Ancak para kazanmak için öncelikle Facebook sayfaları üzerinden kitle elde etmeniz gerekiyor. Bunun için canlı mezat gruplarında aktif olup, paylaşımlara yorumlarda bulunun. Bununla birlikte canlı mezatlarda başlangıç aşamalarında uygun fiyatlara ürünler dağıtın. Zamanla kitle oluşturduktan sonra, sizden düzenli bir şekilde alışveriş yapan kitleye sahip olmuş olacaksınız.

39.Facebook Sayfalar ile Para Kazanın

Facebook Sayfalar ile Para Kazanma

Facebook Sayfalar ile Para Kazanma

İnternette hangi işi yapıyor olursanız olun, kitleye sahip olmanız para kazanmanızı kolaylaştıracaktır. Bu durum blog yazarlığı, Instagram fenomenliği, Telegram hesabı , Tiktok fenomenliği gibi konularda da geçerli. Ancak Facebook sayfalar üzerinde bir kitleye sahip olmanız, size bir çok platforma göre daha çok para kazandırabilir. Zira Facebook üzerinde yer alan sayfalar, diğer platformlara göre daha fazla etkileşim fırsatı sunar.

Facebook sayfalar ile internetten  kolay bir şekilde para kazanmak istiyorsanız, öncelikle belirli bir konu üzerinde kitle oluşturmalısınız. Oluşturmuş olduğunuz bu kitleye özel günlük paylaşımlar yapın. En az  50 paylaşım yaptıktan sonra, reklam vererek, sayda beğeni sayısını arttırın. En az 10.000 hedef kitle sayısına ulaştığınız zaman para kazanmak için, yöntem arayışına girişebilirsiniz.

40.Forum Sitelerinden Para Kazanın

Forum Siteleri ile Para Kazanma

Forum Siteleri ile Para Kazanma

Forum kültürü eskiye nazaran azalsa da, halâ aktif olan platformlar var. Bunlar Donanım Haber forumu ve bazı webmaster forumları diyebilirim. Bu forumlar üzerinde yapılan paylaşımlara istinaden, insanlar arasında belirli bir güven oluşur. Bu güvenlere istinaden alıveriş gerçekleştirilmesi daha kolay. Sizlere yazı boyunca örnek verdiğim sitelerde, organik ürünler satarak yüksek gelir elde eden bir çok girişimci mevcut. Sizde sermayesiz ve komisyonsuz bir şekilde, internetten para kazanmanın yolunu arıyorsanız, forum siteleri bu aşamada büyük bir avantaj sağlayacaktır.

41.Oyun Oynayarak Para Kazanın

Oyun Oynayarak Para Kazanma

Oyun Oynayarak Para Kazanma

Oyun oynayarak para kazanmak istiyorsanız, bir kaç seçeneğiniz mevcut. Bunlar; oyun içindeki ürünlerin satılması, oyun videoları çekme, oyun içindeki ödüllerin kazanılması ve e-spor gibi turnuvalara katılmak. Ciddi oranda gelirler elde etmek istiyorsanız, hangi oyunları oynadığınız önemli. Zira kullanıcısı olmayan, sırf kullanıcı çekmek için ödül veren oyunlardan uzak durmalısınız. Zira size kalıcı bir gelir sağlamaz. Ancak Youtube üzerinden izleyici sayısı bulunan oyunları oynayıp, videolarını çekerek düzenli bir gelir elde etme yoluna girebilirsiniz.

42.Ürün Fotoğrafçılığı Yapın

Ürün Fotoğrafçılığı ile Para Kazanmak

Ürün Fotoğrafçılığı ile Para Kazanmak

Bir firmanın internete adım atabilmesi için, ürün ya da hizmetlerini görselleştirmesi gerekir. Bunun için ürün fotoğraflarını ya kendileri çeker, ya da dışarıdan ürün fotoğrafçılığı hizmeti alırlar. Tabi bu durum genelde dışarıdan hizmet alma şeklinde gerçekleşir. 20 adet fotoğraf için kimse bir makine almayı tercih etmez. Ayrıca satın alsalar bile uzmanları gibi düzenleme işlemlerini yapamazlar.

Ürün fotoğrafçıları genellikle çekilen ürün başına minimum 10 TL’den başlayan fiyatlar isterler. Tabi bu fotoğraf başınadır. Bir ürün 5 farklı açıdan çekilecekse 50 TL alırlar. Bu fotoğraf çekim ücreti genellikle daha yüksek olur. Sizde bu sektörden para kazanmak istiyorsanız, 1500 Dolarlık bir makine alıp, öğrenmeye başlamalısınız. Ardından Photoshop ile çekmiş olduğunuz fotoğrafları düzenlemek, ikinci yapacağınız işlem olacaktır. Müşterileri ise Instagram üzerinden bulabilrisiniz.

43. Grafik Tasarımcılık

Grafik Tasarımcılığı Yapmak

Grafik Tasarımcılığı Yapmak

Yazı boyunca sizlere bahsetmiş olduğum ADOBE programları, grafik tasarımcılığa başlamak için en iyi yöntem. Tabi bunun yanında Corel Draw, Dreamveawer, Indesighn, Adobe Illustrator gibi ek grafik tasarım programları da mevcut. Bu programların tamamını öğrenmek online olarak bir çok sektörden para kazanmanızı sağlayacaktır. Bir çok işletme ya da yurtdışı firmaları genellikle grafik işlerini online olarak bağımsız çalışan tasarımcılardan alırlar. Yazı boyunca bahsetmiş olduğu logo tasarımı, ürün fotoğrafçılığı, şablon geliştirme, sosyal medya danışmanlığı vb. aklınıza gelen tüm işleri grafik tasarımcılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

44. Dijital İtibar Danışmanlığı

İtibar Danışmanlığı

İtibar Danışmanlığı

Bir sabah uyandınız ve hakkınızda ekşi sözlükte girilmiş olan bir entry ile karşılaştınız. Bu durumda ne yapabilirsiniz? Ya kanuni yollara başvurup, uzun bir bürokratik süreçle boğuşurdunuz. Ya da daha kısa yoldan her şeyi sizin adınıza yapması için itibar danışmanlığı şirketlerine başvurabilirdiniz. Evet, internet üzerinde Google, Facebook, Twitter, Ekşi Sözlük vb. mecralarda kişi ve marka hakkında yapılmış olan olumsuz paylaşımların kaldırılması için en kısa yol itibar danışmanlığı şirketleridir.

Bu danışmanlık şirketleri hem avukatlarla, hem site yöneticileriyle hem de içerik yazarları ile çalışarak olumsuz paylaşımları ortadan kaldırma yoluna gitmektedirler. İnternetten para kazanma yolları arasında en az bilinen yöntemdir. Ancak tek bir kişiden acil müdahale söz konusu olduğu için 30 Bin TL ile 100 Bin TL arasında para talep edilmektedir.

45. Dolap İle Para Kazanın

Dolap İle Para Kazanın

Dolap İle Para Kazanın

Vergi mükellefi olmadan internet üzerinden satış yapmak için, Dolap uygulaması en iyi mecra. Hem Trendyol şirketine ait olması hem de ürün çeşidinin fazla olması kullanıcılara güven vermektedir. Dolap uygulaması ile para kazanmak için öncelikle evinizde bulunan atıl durumdaki eşyaları satışa çıkarın. Bunu müşterileri güven vermek ve olumlu yorum sayısını arttırmak için yapmalısınız. Piyasanın altında bir fiyata satış yapsanız dahi, bu durum ileride sizin lehinize dönecektir.

Olumlu yorumların yer aldığı bir profil oluşturduktan sonra, satışını yapmak için ürün arayışına girişebilirsiniz. Özellikle Instagram üzerinden satış yapanlar, kredi kartı ile satın almak isteyenlere dolap hesabına yönlendirip, bu şekilde müşterilerini kaçırmamış olacaktır.

46.Bilira Arbitraj Yapın

Bilira ile Arbitraj Yapmak

Bilira ile Arbitraj Yapmak

Çok az kişinin bildiği internetten para kazanma yöntemidir. Tabi bu yöntemi bilmek için kripto para alım satımı yapmayı bilmeniz gerekiyor. Hafta sonu Dijital para platformlarında, Türk Lirasının cinsi normal değerine göre %5 yükselebiliyor, ya da düşebiliyor. Bu durumu USDT / TRY yazarak Google üzerinde arayabilirsiniz. Örneğin; normal piyasada dolar kurunu sorguladığınızda 13 TL olduğunu düşünün. Ancak kripto para borsasında bu dolar kuru 11 TL ya da 12 TL olabilir. Genellikle sert yükseliş ve düşüşlerde piyasadaki likititeden dolayı kaynaklanan bir durum.

47.Staking İle Para Kazanın

Staking ile Para Kazanma

Staking ile Para Kazanma

Staking kelime anlamı olarak kitleme demektedir. Belirli bir oranda kripto paranızı kilitlediğiniz zaman size para birimine göre faiz verilir. Her dijital para birimi için verilen oran farklıdır. Örneğin; Bitcoin satın alıp, 15 kilitlediğiniz zaman size %4 faiz verilir. Bu durumda hem dijital para biriminin yükselişinden kazanmış olursunuz, hem de elde ettiğiniz faizden. Ancak burada asıl can alıcı nokta ise, bazı kripto para birimlerinin diğerlerinden daha yüksek faiz vermesidir. Bunlar arasında 15 günde %20, %30 veren kripto para birimleri mevcut. Tabi para birimleri tamamen düşme risklerine göre vermiş olduğu faizleri arttırırlar. 15 gün boyunca bu para birimlerini çekemezsiniz ya da satamazsınız. 15 gün sonun elde etmiş olduğunuz faiz geliri ile birlikte istediğiniz gibi çekebilir ya da satabilirsiniz.

48.Printful ile T-shirt Tasarlayın

Printful ile Para kazanma

Printful ile Para kazanma

Printful yüklemiş olduğunuz görselleri t-shirt, çanta, kupa bardak vb. materyallere basıp, istediğiniz platforma yükleyebileceğiniz bir web sitesi. Genellikle ABD menşei siteler üzerinde Printful ile yapılan ürünleri görebilirsiniz. Tabi bu şekilde para kazanmak için Printful sitesinin dropshipping modülünü kullanmalısınız. Peki Nasıl?

Yapmış olduğunuz tasarımları Printful sitesine yükleyin. Ardından ürünleri ETSY sitesinde satışa sunun. ETSY ile Printful arasında entegrasyonu site üzerinden oluşturun. Sipariş geldikçe otomatik olarak Printful ürünleri yapıp, sizin adınıza kargolayacaktır. Arada oluşan fark ise size kar olarak yansıyacaktır.

49.İnfluencer Olun

İnfluencer Olmak

İnfluencer Olmak

İnternet üzerinden sermayesiz para kazanmanın en güzel yolu influencer olmaktır. Yani etkileyici olmak. ‘ Ben kamera karşısına çıkamam’ demeyin. Etkileyici olmak için kamera karşısına çıkmanız gerekmiyor. Sadece Instagram üzerinden indirimleri paylaşan bir hesabın dahi 250 Bin takipçisi mevcut. Bu tarz indirimleri paylaşan hesaba her gün binlerce liralık firma reklamı verilmektedir. Siz de bu şekilde gelir elde etmek istiyorsanız, insanların ilgi göstereceği bir konuda hesap açıp, düzenli aralıklarla paylaşım yapmalısınız.

50.Hisse Senedine İle Yatırım Yapın

Hisse Senedi ile internetten para kazanma

Hisse Senedi ile internetten para kazanma

Yıllardır Türk insanına yapılmış olan en büyük yanlış, hisse senetlerini kumar gibi göstermek oldu. Hisse senetleri para kazanmak için risk oranı en düşük yatırım araçlarından birisidir. Kripto para piyasalarında paranızın tamamını kaybetme riskiyle karşı karşıya olurken, hisse senetlerinde durum böyle değildir. Satın almış olduğunuz hisseler ile, firmanın ortağı olmuş olursunuz. Yani hissedar. Firma değer kazanırsa, sizin elinizde bulunan hisse senedi de değer kazanır, kaybederse sizde para kaybedersiniz. Güçlü firmaların hisse senedini alarak bu konuda internetten para kazanma adına oldukça önemli bir adım atmış olursunuz. Örneğin; Eylül 2020’de 7 TL olan Carrefoursa hissesini satın almış olsaydınız, 2021 yılı içerisinde 105  TL’den satma fırsatı bulabilirdiniz. 2022 yılında ise bu değer daha da yukarı çıkabilir.

51.Deneme Sürümü Satışı

Deneme Sürümü Satışı

Deneme Sürümü Satışı

İnternet üzerinden bazı platformların hesaplarının deneme sürümlerinin satışı üzerine bir pazar oluşmuş durumda. Yani firmalar üye olup, kredi kartı bilgilerini giren müşterilere ilk 1 ay ücretsiz deneme hakkı verebilmektedir. Tabi bu farklı şekillerde de gerçekleşir. Örneğin; öğrencilere ve öğretmenlere bir ürününün bedava sunulması gibi. Bunu fırsat bilen girişimciler ise sanal kredi kartı + sanal mobil onay ve mail adresiyle onaylı hesapları 10 TL ile 30 TL arasında satmaktadır. Düşünün ki, bir SEMRUSH hesabını aylık olarak satın almak isteseniz 1050 TL civarında ödeme yapmanız gerekecektir. Ancak 30 TL karşılığında bu hesabı satın alabilirsiniz. Bu sistem Canva, Microsoft sürümleri, 7 günlük Photosop denemeleri vb. programlarda da geçerlidir.

52.Online Şirket Kuruluşu Yapın

Online Şirket Kurma

Online Şirket Kurma

Yurtdışında ki şirketlerin Türkiye’de şirket kurmaya göre avantaj sağlaması nedeniyle, bu sektörde iş yapan girişimcilerin sayısı artmıştır. Sadece Paypal hesabı ya da Stripe hesabı açmak için bile yurtdışında şirket kuranlar mevcut. Tabi bunun yanında kurumlar vergisi ve KDV için sağlanan avantajlarda mevcut. Bu konuda en çok talep gören ülkeler Amerika, İngiltere, Karadağ, Bulgaristan ve Gürcistan. Sizde şirket kuruluşu yapmak isteyenlere aracılık yapmak istiyorsanız, bu ülkelerde şirket kuran firmalarla bayilik anlaşması yapabilirsiniz. Türkiye’de almış olduğunuz şirket kurma talebini, bu firmalar üzerinden gerçekleştirip, aradaki kazancı kâr olarak alabilirsiniz.

53.Paypal Danışmanlığı Yapın

Paypal ile İnternetten Para Kazanma

Paypal ile İnternetten Para Kazanma

Bir üst maddede bir çok kişinin Paypal hesabı açmak için şirket kurmak istediğinden bahsettim. Paypal hesabı açmanın şirket kurmaktan başka yöntemleri de mevcut. İngiltere GSM numarası ya da mobil onayı ile Paypal hesabı açmanız mümkün. Tabi bununla birlikte Transferwise yada Payoneer ile size verilen hesap numarası bilgilerini kullanmanız gerekiyor. Bu şekilde Paypal hesabı nasıl açılır diye merak ediyorsanız, tüm detaylarını yazmış olduğum makalemi inceleyebilirsiniz.

54.E-mail Pazarlama

Email Pazarlama

Email Pazarlama

Yurtdışında E-mail marketing, en popüler pazarlama yöntemleri arasındadır. Zira bir çok kişi maillerini düzenli aralıklarla kontrol etmektedir. Türkiye’de mail okuma alışkanlığı pek olmadığından, bu sektörde pek fazla bir ilerleme yaşanmamıştır. Ancak mail okuma alışkanlığı şuan %35 durumda. Elde edeceğini mail listesiyle sizde bir ürün, hizmet ya da herhangi bir sistemi mail üzerinden pazarlayabilirsiniz. Örneğin; bir pırlanta firmasının affiliate marketing işini yapıyorsanız, elde edeceğiniz 100 Bin kişilik mail listesine, tanıtım kataloğu göndererek %9’lara varan komisyon geliri elde edebilirsiniz.

55.Dijital Ürün Satışı

Dijital ürün Satışı

E-kitap, Notion şablonu, Dijital hesaplar, Eğitim videoları vb. üyelikler dijital ürünleri oluşturmaktadır. Bu tarz ürünlerin çeşidini görmek için R10, Amazon, ETSY gibi siteleri inceleyebilirsiniz. Dijital ürünler satmak, herhangi bir toptancı ile iletişim kurmadan oturduğunuz yerden internetten para kazanmanızı sağlayacaktır. Bu dijital ürünler yazıda görmüş olduğunuz Logo tasarımı, reklam satışı, Instagram takipçi satışı gibi konuları da kapsamaktadır.

56.Instagram Hesap Alım Satımı

Instagram Hesap Satışı

Instagram Hesap Satışı

Sosyal medya platformları arasında en çok etkileşime sahip uygulama Instagram’dır. Ürün satmak, paylaşım yapmak ve reklam için bir çok firmaya avantaj sağlar. İnternetten para kazanama yolları arasında ise, başlangıç için sermaye gerektirmemektedir. Bu doğrultuda Instagram hesaplarında belirli takipçi sayısına sahip olan kişiler, bu hesapların ticaretini yapmaktadır. Bunun nedeni ise, yeni bir işe başlayacak olan kişiler, sıfır takipçi ile bir işe başlamak yerine 5000 takipçi ile başladığında, müşterileri tarafından daha fazla ciddiye alınacaktır. Bu tarz hesap satış sitelerine girip, uygun fiyatlı hesapları satın alıp, takipçi sayısını arttırarak para kazanabilirsiniz.

57.Online Çeviri Yapın

Online Çeviri Hizmeti

Çeviri ile internetten para kazanma

İngilizce bilerek yapabileceğiniz işleri yazı içerisinde görebilirsiniz. Ancak İngilizce bilmeyenler, tüm bu işleri yapabilmek için, İngilizce bilenlerle eş zamanlı çalışmak durumundadır. Tabi bu durumda online çeviri yapacak olan kişilere olan talep oldukça yüksektir. Eğer İngilizce, Almanya ya da farklı bir dili iyi seviyede biliyorsanız, online çeviri hizmeti vererek düzenli bir gelir elde edebilirsiniz. Müşterilerinizi bulmak için freelancer tarzı siteleri ziyaret etmelisiniz.

58.Dijtal Astroloji Hizmeti

Dijital Astroloji Hizmeti

Dijital Astroloji Hizmeti

Tek bir alanda var olan kitleye hitap etmek, sizi o alanda uzmanlaştırıp, bir profesyonel olmanızı sağlayacaktır. Eğer astrolojiye karşı bir ilginiz var ise, bu konuda kendinizi geliştirip, online danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Ya da doğum haritası hesaplama gibi konularda yurtdışı sitelerden bayilik hizmeti alıp, Türkiye’de ki müşterilerinize bu konuda danışmanlık yapabilirsiniz. Profesyonel olarak yapılmış bir doğum hesaplama ücreti 500 TL’den başlamaktadır. Ancak bu yöntem ile internetten düzenli olarak para kazanmak istiyorsanız, eğitim alıp, kendi bilginizle hizmet vermek, ilerlemenizi sağlayacaktır.

59.Kampanya Paylaşımcısı Olun

Kampanya Paylaşımcısı Olun

Kampanya Paylaşımcısı Olun – İnternetten para kazanma

Markalar tarafından yapılan kampanyaları ve indirimleri paylaşmak sizlere harika bir kitle kazandırabilir. Ekonominin her geçen gün kötüye gitmesi bir çok insanı indirimleri takip eder hale getirdi. Bu durum indirim paylaşan hesapların sayısının artmasını sağlamaktadır. Tabi takipçilerde aynı oranda artmaktadır. Bu doğrultuda alışveriş yapan bir çok tüketici mevcut. Markalarda bu hesaplara 1000 TL ile 10 Bin TL aralığında sponsorlu reklam vermektedir. İnstagram’dan bu yöntem ile internetten para kazanma fırsatı elde eden pek çok fenomen bulunmaktadır.

60.Marka Danışmanlığı ile Para Kazanma

Online Marka Danışmanlığı

Online Marka Danışmanlığı

İnternet üzerinden bir çok firmanın nasıl hizmet aldığını yazıyı tamamıyla okuduğunuz zaman inceleyebilirsiniz. Peki tüm bu hizmetlerin takibi nasıl yapılıyor? Amerika’da bu konuda iş yapan bir çok girişimci mevcut. Bu girişimciler markaların online olarak analizini gerçekleştirip, firmalara rapor olarak sunar. Sunulan rapor doğrultusunda firmalar almış oldukları hizmeti, bağımsız bir kuruluş tarafından değerlendirmiş olacaktır.

En Kolay Para Kazanma Yolları

Öncelikle herkesin kolay para kazanmak istediği bir gerçek. Ancak bu mümkün değil. Evet yaptığınız iş farklı insanların yaptığı işlere göre daha karizmatik görünebilir. Ancak yapacağınız iş ne olursa olsun, harcayacağınız emek kadar geliriniz artacaktır. Örneğin; İnstagram üzerinden fenomenlerin çok para kazandığınız söyledik. Emin olun o fenomenler tüm bunları kolay bir şekilde gerçekleştirmiyor. Fotoğraf çekimleri, video kayıtları vb. işler için saatlerini harcıyorlar. Ayrıca ekipman için büyük bir yatırımın gerekli olduğu da bir gerçek.

İnternetten kolay bir şekilde para kazanmak istiyorsanız, bu amaca gitmek için öncelikle fikrinizi değiştirin. Başlangıç aşamasında çok çalışmadığınız sürece kolay para kazanamazsınız. Ev hanımı ya da ek iş yapmak istiyorum diyen birisi olabilirsiniz. Ancak ne kadar zaman ayırıyor olsanız bile, bu saati dolu bir şekilde çalışarak geçirmelisiniz.

En Hızlı Nasıl Para Kazanılır

Hızlı para kazanmak hedeflerinize daha kolay ulaşmanızı sağlar. Ancak aşırı hız bütün planlarınızı alt üst edebilir. Yukarıda internetten para kazanma yolları ile ilgili 60+ adet fikir paylaştık. Bunlar arasında diğerlerine göre daha hızlı sonuç elde edebilecekleriniz mevcut. Örneğin; yorum yaparak para kazanmak, İnstagram’dan ürün satmaya göre daha hızlı kazanç sağlayacaktır. Ancak kazancınızın büyüklüğü ise İnstagram e-ticaretinde daha yüksek olacaktır. Hızlı ya da çok para kazanmak bu noktada tamamen tercihten ibarettir. Eğer acil para kazanmaya ihtiyacınız yok ise, mutlaka uzun vadeli düşünmenizi önermekteyim.

Evde Para Kazanma Yolları

Yukarıda 2022 yılında internetten para kazanabileceğiniz 60+ adet iş fikrini sıraladık. Bunların bir çoğunu online olarak bilgisayar karşısında yapabilirsiniz. Hatta evden çıkmadan bile oturduğunuz yerden para kazanmanız mümkün.

 İnternetten para kazanma yolları ” konusunda yıllarca edinmiş olduğum deneyimi sizlere detayları ile aktardım. Uzun vadeli planlar yapmak bu sektörde para kazanmanızı sağlayacaktır. Bilmediğiniz konular sizleri korkutmasın. Sadece kendinize yatırım yapmak konusunda kararlı olmalısınız. Görüş ve önerileriniz için yorumlar bölümünden düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

556
Share via
156 Paylaşım, 556 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
666
Şaşkın
Şirin Şirin
600
Şirin
Lanet Etmek Lanet Etmek
533
Lanet Etmek
Başarısız Başarısız
466
Başarısız
Eğlence Eğlence
400
Eğlence
Nefret Nefret
266
Nefret
hate hate
600
hate
confused confused
266
confused
fail fail
66
fail
fun fun
666
fun
geeky geeky
333
geeky
love love
133
love
lol lol
200
lol
omg omg
666
omg
win win
466
win
Yusuf Tanışman
Araştırırken Öğrenen Öğrendiklerini Yazarak Mutlu Olan Biriyim. 10 Yıldır Bir Çok Blogda Çeşitli Konularda Yazarlık Yaptım ve Bundan Sonra mavimod.com Ailesindeyim.

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

Share via
Bir Format Seçin
resim
Fotoğraf veya GIF
Video
Youtube ve Vimeo Gömmeleri
kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Dereceli Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderi için oy verin
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömmeleri
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Öykü
Gömmeler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları