Cilt Kuruluğu Neden Olur? Belirtileri ve Nedenleri Nedir?

Cilt Kuruluğu Neden Olur? Belirtileri ve Nedenleri Nedir?;Cilt kuruluğu en yaygın görülen cilt problemlerinin başında gelir. Genetik ve çevresel faktörler cildi kurutabilir ve cilt sağlığını tehdit edebilir.


558
Share via
158 Paylaşım, 558 Beğeni

Cilt kuruluğu en yaygın görülen cilt problemlerinin başında gelir. Genetik ve çevresel faktörler cildi kurutabilir ve cilt sağlığını tehdit edebilir. Cildin ihtiyaç duyduğu neme sahip olmaması durumu olarak tanımlayabileceğimiz cilt kuruluğu, cildin yumuşaklığını da elastikiyetini de azaltabilir.

Sanıldığının aksine bu durum yalnızca kadınları etkilemez, her yaştan kişi cilt kuruluğu sorunu ile karşılaşabilir. Cilt kuruluğuna doğru şekilde müdahale edilmediğinde ciltte kaşıntı, pullanma ve çatlama gibi çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Yine de karamsarlığa kapılmak yerine doğru bakım süreçleri ile cilt nemlendirilebilir. Önemli olan cilt tipinin doğru belirlenmesi ve cilt kuruluğu giderici kaliteli ürünlerin, uygun şekilde kullanılmasıdır. Bu yazımızda cilt kuruluğu için alınması gereken önlemleri ve cilt kuruluğu hakkında en çok merak edilen soruları bulabilirsiniz.

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

“Cilt kuruluğu neden olur?” sorusuna verilecek tek ve kesin bir yanıt ne yazık ki yoktur. Günlük tüketilen su miktarının azlığından yaşa, güneş ışınlarına maruziyetten günlük bakım süreçlerinin aksatılmasına dek çeşitli cilt kuruluğu nedenleri sayılabilir. Genel bir söylemde bulunmamız gerekirse cilt kuruluğuna neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ortamda havayı ısıtıcı olarak tercih edilen kaynaklar, ortamdaki nemi azaltarak cildin kurumasına neden olabilir.
  • Cilt tipine uygun olmayan; alkol gibi kurutucu etkiye sahip cilt bakım ürünlerinin kullanılması cildi kurutur.
  • Soğuk, rüzgârlı ve düşük nem seviyesine sahip iklimler cildi kurutabilir.
  • Banyo yaparken uzun süre sıcak su kullanılması cildin kurumasına yol açabilir.
  • Atopik dermatit (egzama) veya sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları olan kişilerin kuru cilde sahip olma olasılığı daha yüksektir.
  • Tıbbi tedaviler cilt kuruluğuna neden olabilir.

Cilt kuruluğuna yol açabilen çeşitli risk faktörleri de bulunmaktadır. Yaşın ilerlemesi, ellerin sık sık yıkanması, yeterince su içilmemesi, cildin düzenli olarak nemlendirilmemesi de cilt kuruluğu ile sonuçlanabilir.

Tüm bu çevresel ve davranışsal faktörlerin dışında cilt yapısı da cilt kuruluğunu beraberinde getirebilir. Kuru cilt tipine sahip olan kişilerin kuru ciltler için günlük cilt bakımı süreçlerini aksatmaması gerekir. Kuru ve hassas cilt bakımı mutlaka cildin ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacak şekilde yapılmalıdır.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Cilt kuruluğu, cildin çok fazla su ve yağ kaybetmesine bağlı olarak gelişebilir. Bazı durumlarda ise kişinin cildi kuru ya da kurumaya meyilli bir yapıda olabilir. Yaş almaya bağlı olarak cilt incelip kurur. Bunun nedeni yaş almayla birlikte metabolizmanın değişmesi ve ciltteki yağ bezlerinin daha az çalışmaya başlamasıdır. Buna bağlı olarak cilt esnekliğini ve nemini kaybeder. Bu nedenle özellikle 40’lı yaşlardan itibaren iyi bir nemlendirici kullanılması gereksinimi oluşur.

Cilt Kuruluğunun Belirtileri

Cilt kuruluğu belirtileri ve cilt kuruluğu nedenleri, bu konudan şikayetçi olan kişilerin en çok merak ettikleri noktaların başında gelir. Cilt kuruluğu sorunu yaşayan kişilerde; ciltte soyulma, pul pul olma, çatlama ve gri rengi bir görünüm alma gibi durumlar oluşabilir. Kuru cilt çatladığında cilde mikropların girmesi ve enfeksiyona neden olması mümkündür.

Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer?

Cilt kuruluğu için cildin gereksinimlerini karşılayacak özellikte cilt bakım ürünleri kullanılmalıdır. Nemlendirici krem de bu ürünlerden biridir. Cilt kuruluğunun giderilmesinin en önemli adımı olan nemlendirici kremler cildin nem açığının giderilmesini sağlar. Cilt nemlendirmek için vücut yağlarının da kullanılması mümkündür. Yağ, nemlendiriciden daha dayanıklı olduğu gibi cilt yüzeyindeki suyun buharlaşmasını da engelleyebilir. Cildin nem dengesinin optimize edilmesi için temizleme kremleri, yumuşak cilt temizleyicileri ve ek nemlendiricilere sahip duş jelleri kullanımı önemli avantajları beraberinde getirir.

Kuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı Tavsiyesi

“Kuru cilt bakımı nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı birçok kişinin sağlıklı bir cilde sahip olmasının anahtarıdır. Kuru cilt bakımı da tüm cilt tiplerinde olduğu gibi eksiksiz ve düzenli yapılmalıdır.

Kuru ciltler için cilt bakımı ile kuru ve hassas cilt bakımı farklı özelliklerde cilt bakım ürünleri kullanılarak gerçekleştirilmesi gereken süreçlerdir. Kuru ciltli kişiler cildi daha da kurutabilecek alkol, sabun ve parfüm içerikli yüz temizleyiciler yerine cilt tiplerine uygun yüz temizleyicileri tercih etmelidir. Aynı zamanda cildin daha çok nemlenmesinin sağlanması ve üzerine uygulanacak serumun ve nemlendiricinin etkisini artırmak için yine cilt tipine uygun tonikler kullanmalıdırlar. Kuru ciltlerin nemlendirilmesini sağlayan en etkili maddelerden biri olarak hyaluronik asit içerikli serumlar kullanılabilir. Hyaluronik asit içerikli ürünler cilt altı dokularında suyun tutulmasını sağlar ve aynı zamanda cildin canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Kuru ciltlerde ölü deri tabakası daha fazla oluştuğundan cildi kurutmayacak peeling ürünleri belirli aralıklarla uygulanmalıdır. Yoğun bir nemlendirme sağlamak için kağıt maskelerden de yararlanılabilir. Kuru ciltlerde nemsizlik nedeniyle ince çizgiler ve kırışıklıklar daha çok görülebildiğinden özellikle hassas göz çevresi için çok iyi bir nemlendirici göz kremi satın alınmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

558
Share via
158 Paylaşım, 558 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
466
Şaşkın
Şirin Şirin
400
Şirin
Lanet Etmek Lanet Etmek
333
Lanet Etmek
Başarısız Başarısız
266
Başarısız
Eğlence Eğlence
200
Eğlence
Nefret Nefret
66
Nefret
hate hate
400
hate
confused confused
66
confused
fail fail
533
fail
fun fun
466
fun
geeky geeky
133
geeky
love love
600
love
lol lol
666
lol
omg omg
466
omg
win win
266
win
Mavimod

Efsane

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

Share via
Bir Format Seçin
resim
Fotoğraf veya GIF
Video
Youtube ve Vimeo Gömmeleri
kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Dereceli Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderi için oy verin
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömmeleri
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Öykü
Gömmeler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları