Almanya’da 9 Mayıs’tan itibaren camiler ibadete açılıyor! Cuma ve teravih namazlarına izin yok


599
Share via
199 Paylaşım, 599 Beğeni

Almanya’da koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında ibadetlere ara verilen camiler, 9 Mayıs’tan itibaren belli şartlara uyularak yeniden ibadete açılacak. Bu kapsamda camilerde genel temizlik işlemlerine başlanırken;Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ), Almanya Müslümanları Merkez Konseyi (ZMD), İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı gibi İslami cemaatlerin oluşturduğu Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi (KRM) konu ile ilgili bir bildiri yayımladı.

Almanya’daki Müslümanların büyük çoğunluğunu temsil eden KRM’ye bağlı bulunmayan camilerin ise eyaletlerde alınan farklı tarihlere bağlı olarak yeniden ibadete açılabileceği kaydedildi.

CUMA VE TERAVİH NAMAZLARINA ŞİMDİLİK İZİN YOK

Yapılan açıklamada camilerde 9 Mayıs’tan itibaren ilk aşamada sadece sabah, öğle ve ikindi namazlarının cemaat ile kılınabileceği aktarılırken; mukabelelerin, camilerde günlük olarak saat 12.30’da okunacağını açıkladı. KRM, camilerde cuma ve teravih namazlarının ise ikinci bir karara kadar kılınamayacağını ifade ederken, konuyla ilgili hazırlanan afiş, bilgi broşürü ve kamu spotu bugün kamuoyuyla paylaşılacağını duyurdu.

Almanya'da 9 Mayıs'tan itibaren camiler ibadete açılıyor! Cuma ve teravih namazlarına izin yok

”SABAH, ÖĞLE VE İKİNDİ NAMAZLARI KILINABİLECEK”

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, teşkilatın eyalet birlikleri başkanlarına “Koronavirüs tedbirleri” konulu bir yazı gönderdi. Türkmen, teşkilatlara gönderdikleri yazıda camilerin açılması ile ilgili 30 Nisan tarihini beklemeleri gerektiğini ve normalleşme çalışmalarının da o tarihten sonra değerlendirileceklerini ifade etti. Türkmen, gelinen noktada eyaletlerin ve belediyelerin camilere toplu ibadete başlanabileceğine dair yazılar gönderdiğini dile getirirken, virüs tehlikesinin henüz tam olarak geçmediğini hatırlattı. Türkmen, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında bugüne kadar yürüttüğümüz ve her kesimden takdir alan başarılı çalışmalar ve emeklerimiz boşa gitmemesi için dini cemaatler olarak yeni kararlar almak durumunda kaldık. Buna göre camilerimizi cemaatle ibadete kademeli olarak 9 Mayıs 2020 tarihinden itibaren, farklı bir gelişme ve olumsuz bir durum olmaması durumunda sabah, öğle ve ikindi namazları ile mukabele takibi şeklinde açmaya karar vermiş bulunuyoruz.” dedi.

Almanya'da 9 Mayıs'tan itibaren camiler ibadete açılıyor! Cuma ve teravih namazlarına izin yok

”KURALLARA HASSASİYET GÖSTERMELİYİZ”

Türkmen açıklamalarına şu şekilde devam etti: ”Bu süreçte gerek derneklerimiz gerekse cemaatimiz fiziken ve ruhen bir iki gün içinde göndereceğimiz konsepte kendilerini hazırlamaları elzemdir. Aksi takdirde derneklerimiz ve din görevlilerimiz zor duruma düşebilir, istenmeyen tartışmalara sürüklenebilir. İbadetlerin belirli şartların yerine getirilmesi koşuluyla camilerin açılabilecek olması kararı memnuniyetle karşılandı. Camilerin toplu ibadete açılmasının heyecanı ve mutluluğu bizlere insan hayatının kıymetini ve alınması gereken tedbirleri asla unutturmamalı tam aksine hem Rabbimize şükretmeyi hem de bir daha bu karardan geri dönüş olmaması için gönderilecek kurallara azami ölçüde hassasiyet göstermemiz gerektiğini hatırlatmalıdır”

Almanya'da 9 Mayıs'tan itibaren camiler ibadete açılıyor! Cuma ve teravih namazlarına izin yok

Kaynak: İHA


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

599
Share via
199 Paylaşım, 599 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
333
Şaşkın
Şirin Şirin
266
Şirin
Lanet Etmek Lanet Etmek
200
Lanet Etmek
Başarısız Başarısız
133
Başarısız
Eğlence Eğlence
66
Eğlence
Nefret Nefret
600
Nefret
hate hate
266
hate
confused confused
600
confused
fail fail
400
fail
fun fun
333
fun
geeky geeky
666
geeky
love love
466
love
lol lol
533
lol
omg omg
333
omg
win win
133
win
Yusuf Tanışman
Araştırırken Öğrenen Öğrendiklerini Yazarak Mutlu Olan Biriyim. 10 Yıldır Bir Çok Blogda Çeşitli Konularda Yazarlık Yaptım ve Bundan Sonra mavimod.com Ailesindeyim.

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

Share via
Bir Format Seçin
resim
Fotoğraf veya GIF
Video
Youtube ve Vimeo Gömmeleri
kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Dereceli Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderi için oy verin
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömmeleri
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Öykü
Gömmeler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları