Bu tostu yemeye sanayiye gidiyorlar 40 yıllık ustanın yumurtalı salçalı sucuklu efsane tostu

Tost sevmeyen yoktur ama sanayi tostunun tadı bir başkadır. Bu sanayi tostçuları içinde en meşhur olanlardan biri Antalya sanayi sitesinde bulunuyor. 40 yıldır sanayi tostçuluğu yapan Muhammet Usta sırrını paylaştı. Bu tostun içinde yumurta da var... İşte 40 yıllık en meşhur sanayi tostunun yapımı...


598
Share via
198 Paylaşım, 598 Beğeni

ANTALYA eski sanayide yer alan Güçlü Çay Ocağı’ndaki sanayi tostunu yiyen bir daha yiyor. Sanayi tostları doyuruculukları ve lezzetleri ile bilinir. Antalya sanayi tostçusu Muhammet Usta ise bu işin pirlerinden biri. En çok rağbet gören, yumurtalı, sucuklu tostunun sırrını paylaşan Muhammet Usta bu işi tam 40 yıldır yapıyor. Tost deyip geçmeyin bu tost diğer büfe toslarına hiç benzemiyor. Öncelikle başka yerde yediyseniz önünüze gelen bu tostun büyüklüğünü ve içindeki malzeme bolluğunu görünce çok şaşırırsınız. 

Muhammet Usta’nın Atom adını verdiği bir tostu da meşhur. Ancak en çok sevilen ve talep gören tostu sucuklu yumurtalı olanı. Diğer tostçulardan farklı olarak da yumurtayı ızgarada pişirmeden doğrudan ekmeğin içine kırıyor olması. Muhammet Usta, tostun bu kadar çok seviliyor olmasının sırrını da ‘içindeki malzeme’ bolluğuna bağlıyor. Özellikle kaşarda kaliteli ürün kullanmak gerektiğini belirtiyor. Yumurtalı tost o kadar lezzetli oluyor ki ne ketçapa ne mayoneze ihtiyaç duyuyorsunuz. 

40 yıldır en sevilen sucuklu yumurtalı tostu yapan Muhammet Usta’nın taliplileri o kadar fazla ki sırf onun tostu için sanayiye giden var. Muhammet Usta ‘sanayiye gelen meşhur tostçu nerde diye sorarak geliyor. Dışardan çok gelen var’ diyor. Peki bu sanayi tostunun sırrı ne derseniz… Öncelikle kullandığı sucum ve kaşar… Sucuğunu ve kaşarını mandıradan özel olarak alıyor. Ama kendi deyimiyle işin sırrı 18 çeşit özel baharat karışımında. 

Bu sucuğu evininizde de rahatlıkla yapabilirsiniz. Muhammet Usta’nın tostunun tarifini verelim sizlere: Öncelikle yarım ekmeği ortadan ikiye bölüp bir ızgarada kızartın. Kızartma işini çok abartmayın çünkü içine konanlarla pişerken de kızaracak. Ardından bir yumurtayı ekmeğin içine kırıp bir spatula yardımıyla dağıtın. Hiç beklemeden hemen üzerine sucukları ekliyorsunuz. Yumurta sucuklarla birlikte pişiyor.

Muhammet Usta’nın tostunu eşsiz kılan ise kendisinin hazırladığı baharat karışımı. Tam 18 baharattan yaptığı bir karışım bu… Sucuk ve yumurta piştikten sonra tost makinasını açıp baharatı ekliyor.

Baharatlardan sonra sıra kaşarı eklemeye geliyor. Kaşarı ne kadar bol koyarsanız tostun lezzeti o kadar katlanıyor. Sanayi tostunun olmazsa olmazı ise salça. Muhammet Usta “Bol salça süreceksiniz. Bunun püf noktası bu. Ben salça yemiyorum diyen bile bu tosta bayılıyor. Biz müşteriye asla ketçap mayonez ikram etmiyoruz” diyor. Muhammet Usta salçanın da kalitelisini seçin çünkü lezzetli tostun en önemli katkı maddesi salçadır diyor. 

Sanayi tostlarının en önemli özelliği çıtır çıtır olmasıdır. Bunu sağlamanın sırrı da yağı son aşamaya bırakmaktan geçiyor. Kaşarlarınız eridiği anda ekmeğe tereyağı sürün bir 10 saniyeliğine makinada tutup alın. Sanayi usulu tostunuz hazır demektir… 

Sanayi tostunu kolaylıkla evinizde de yapabilirsiniz. Sizlere videolu olarak da nasıl yapıldığının tarifini veriyoruz. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

598
Share via
198 Paylaşım, 598 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
266
Şaşkın
Şirin Şirin
200
Şirin
Lanet Etmek Lanet Etmek
133
Lanet Etmek
Başarısız Başarısız
66
Başarısız
Eğlence Eğlence
666
Eğlence
Nefret Nefret
533
Nefret
hate hate
200
hate
confused confused
533
confused
fail fail
333
fail
fun fun
266
fun
geeky geeky
600
geeky
love love
400
love
lol lol
466
lol
omg omg
266
omg
win win
66
win
Mavimod

Efsane

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

Share via
Bir Format Seçin
resim
Fotoğraf veya GIF
Video
Youtube ve Vimeo Gömmeleri
kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Dereceli Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderi için oy verin
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömmeleri
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Öykü
Gömmeler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları