EKZEMA NEDİR?

EKZEMA NEDİR?;Ekzema; alerji, stres, kimyasala maruz kalma sonrasında ciltte görülen bir deri hastalığıdır. En temel belirtiler arasında ciltte yoğun kuruluk bulunur.


514
Share via
114 Paylaşım, 514 Beğeni

Ekzema; alerji, stres, kimyasala maruz kalma sonrasında ciltte görülen bir deri hastalığıdır. En temel belirtiler arasında ciltte yoğun kuruluk bulunur. Bunun dışında kaşıntı, pul pul görüntü, kabarcık, kızarıklık, saç derisinde kepek oluşumu gibi belirtiler de oluşabilmektedir. Egzama olarak bilinen cilt hastalıkları şunlardır;

 • Atopik Ekzema
 • Kseroitk Ekzema
 • Kontakt Ekzema
 • Numuler Ekzema
 • Allerjik Ekzema

EKZEMA TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

Egzamanın oluşumunun nedeni tespit edilerek tedavi uygulanmaktadır. Kimyasallar nedeniyle oluşan ekzema için düzenli kullanılan kimyasallar yerine cilt dostu ve organik ürünlerin kullanılması önerilmektedir. Özellikle sabun, dezenfektan, deterjan gibi kimyasallar cilt bariyerinde hasar oluşturmaktadır. Eğer egzamanın nedeni alerjik ürünlerse bu ürünler tespit edilmelidir. Egzama oluşumunda genetik etkenler de sebep olabilmektedir. Egzamadan korunmak ve etkilerini en aza indirmek için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Ekzemanın olduğu bölgeler kaşınmamalıdır.
 • Mevsime göre mümkünse her gün ılık duş alınmalıdır. Egzamanın olduğu bölgeler tamponlama şekliyle kurulanmalıdır.
 • Stres ve kaygı oluşturan durumlardan kaçınılmalıdır.
 • Temizlik yaparken, kimyasala temas edilmemeli ve eldiven kullanılmalıdır.
 • Egzamanın olduğu bölümde hekim tarafından önerilen kaşıntı veya nemlendirici kremler kullanılmalıdır.
 • Pamuklu giysiler giyilmeli yünlü veya polar kıyafetler doğrudan cilde temas halinde olmamalıdır.
 • Günlük su tüketimine dikkat edilmeli ve minimum su miktarı kadar tüketim yapılmalıdır.
 • Tüm vücudun duş sonrasında nemlendirilmesi gereklidir.
 • Beslenme ve diyet programı uygulanmalı ve alerjik malzemelerden uzak durulmalıdır.
 • El ve saç temizliğinde kullanılan zararlı kimyasal içerikli ürünler yerine doğal ve hekim tarafından önerilen ürünlerin kullanımına özen gösterilmelidir.
 • İçinde bulunulan ortam gün içerisinde oldukça sık havalandırılmalıdır.

EKZEMA TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Ekzema birçok nedenden kaynaklanabilen bir cilt rahatsızlığıdır. Etkili tedavi yönteminin belirlenebilmesi için temel neden araştırılmalıdır. Kronik bir rahatsızlık olduğundan doğrudan bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu durum egzamanın kaynakladığı nedene göre değişebilmektedir. Ekzema tedaviyöntemleri genellikle semptomları azaltmak veya engellemek amacıyla yapılmaktadır. Ciltteki kuruluk olarak karşılaşılan egzamanın tedavisinde alerjik reaksiyon oluşturan maddeler tespit edilmektedir. Ardından kuruluğu önlemek için cildin yapısına uygun nemlendirici kremler kullanılmaktadır. Egzamanın durumuna ve hastanın yapısına uygun olacak şekilde doktor kontrolünde kortikosteroidli ilaçlar ve merhemler önerilebilmektedir. Cildin yüzeyinde daha derin hasarlar oluşturmamak ve semptomların ağırlaşmaması amacıyla kaşıntıyı önleyici merhemler de tavsiye edilmektedir. Bu hastalığa konulan teşhise göre beslenme düzeninde değişiklik yapmak gerekli olabilmektedir.

EKZEMA TEDAVİSİ FİYATLARI 2022

Ekzema tedavisi fiyatları 2022 yılı için belirleme yapmadan, öncelikli olarak ekzema tanısının konulması gereklidir. Alerji veya cildiye uzmanı tarafından bu teşhis konulabilmektedir. Konulan teşhise uygun olacak şekilde tedavi yöntemi belirlenmektedir ve işlem ücretleri ancak bu şekilde belirlenebilmektedir. Uygulanan tedavi yöntemi için sadece merhem uygulaması olacaksa muayene ücreti, gerekliyse test ücreti ve ilaç ücreti tedavi fiyatlarını oluşturmaktadır. Bu kapsamda hizmet alınan doktor ve hastane ücretleri de fiyatlar üzerinde değişiklik oluşturabilmektedir.

EKZEMA TEDAVİSİNDE UZMAN DOKTORUN ÖNEMİ

Ekzema tedavisi için uzman bir hekim ile ilerlenmesi oldukça önemlidir. Cillte meydana gelebilecek derin hasarlardan korunmak ve etkin bir iyileşme için doğru tedaviyi uygulayabilecek uzman seçimine de dikkat edilmesi gereklidir. Cilt yüzeyinde uygulanan tüm işlemler doğrudan göründüğü için bu kapsam dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır. Cildin iyileşmesi için gerçekleştirilen her uygulama ciltte uzun süreli yıkımlara da neden olabilmektedir. Alanında uzman Prof. Dr. Evren SARIFAKIOĞLU alanında önde gelen güvenilir hekimler arasındadır. Uzmanlaştığı konular hakkında e detaylı bilgi almak amacıyla dermoankara.com adlı siteyi ziyaret edebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

514
Share via
114 Paylaşım, 514 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
200
Şaşkın
Şirin Şirin
133
Şirin
Lanet Etmek Lanet Etmek
66
Lanet Etmek
Başarısız Başarısız
666
Başarısız
Eğlence Eğlence
600
Eğlence
Nefret Nefret
466
Nefret
hate hate
133
hate
confused confused
466
confused
fail fail
266
fail
fun fun
200
fun
geeky geeky
533
geeky
love love
333
love
lol lol
400
lol
omg omg
200
omg
win win
666
win
Mavimod

Efsane

0 Yorum

Bir Cevap Yazın

Share via
Bir Format Seçin
resim
Fotoğraf veya GIF
Video
Youtube ve Vimeo Gömmeleri
kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Dereceli Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
bilgi yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderi için oy verin
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömmeleri
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Öykü
Gömmeler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları